Skip to main content

Mi az a 3-1-2?

Hogyan éljünk egészségesen legalább 100 évig?

Pekingben nem az új, modern épületek és városrészek, hanem az ősi belváros, a Hu Tong sikátorai érdekeltek. Hogyan élnek hagyományosan a kínai emberek, különösen az idősebbek. Milyen megbetegedés gyakori náluk?

Érkezésünk -egy 9 órás repülőút után- a hajnal fényében, csodálatos tavaszi időjárásban tette nevezetessé az út kezdetét. Szállodánk csupán középkategóriás, de ötperc gyalogútra van az ő “Váci utcá”-juktól a híres Wan Fu Jing-tól (magyarosan lefordítva: “van fitying” a vásárláshoz). Ugyanezen a bevásárló úton van -tízpercre- Peking legrégebbi, megmaradt katolikus temploma a Szt. József Székesegyház.

Az egynapos pihenés után másnap -a szállodánk dísztermében- kezdődött az előadássorozat, melynek programját, video melléklettel, már érkezésünkkor megkaptuk. Előadónk egész Kínában ismert, a biofizika professzora, Zhu Zong Xiang , a tudományok doktora, aki -munkatársai segítségével- angol nyelvű, multimédiás bemutató formájában tartotta meg előadás-sorozatát.

Eszerint a kínai egészségfelfogás az un akupunktúrás meridiánok létén alapszik. “Akupunktúra Meridiánok Biofizikája” c. több nyelvre lefordított könyvében 500 oldalon közöl bőségesen bizonyítékokat arról, hogy ezek az energiát (kínaiul: csí-t) közvetítő pályák a bőrünk alatt, a bőr és az izompólyák között húzódnak, pontosan úgy, ahogy többezer éves orvosi irodalmukban már szerepel. Itt jegyzem meg, hogy nekünk, a tanfolyam résztvevőinek is adott lehetőséget, hogy saját magunkon kimutassuk a meridiánjainkat az ő általa felfedezett “meridián-visszhang” módszerrel.

Egészséges emberben az életenergia akadálytalanul kering, a 12 fő és a két középvonali meridiánban. Betegség állapotában a meridiánban elakad az energia. Ahhoz, hogy az egészséges állapot fenntartható legyen -tudjuk, hogy a biológiailag várható életkor ember esetében 120 év- megfelelő gyakorlással, un. ” 3-1- 2″ meridián-gyakorlatok végzésével kell, mintegy napi 20-30 percet szánni a saját meridiánjaink szabad energia-áramlásának biztosítására. Hogy milyen gyakorlatok ezek? A “3” arra utal, hogy három meridián-ponton akupresszúráznunk kell magunkat. Az “1” jelentése a hasunkról szól: fekvő vagy álló helyzertben hasi légzést kell naponta végezni. Végül a “2” a lábaink erejének a próbája:fizikai mozgás, akár helyben guggolás végzése is naponta szükséges.

Már az első nap estéjén szállodai szobánkban előadónk kedves felesége továbbtanított minket a gyakorlatok pontos kivitelezésére. Reggel hétkor egy fiatal kínai hölgy kivitte a vállalkozóbb csoporttagokat egy közeli parkba, ahol a pont-masszírozást, a hasi légzést (persze állva) és a fizikai gyakorlást csoportosan végigvette velünk.Itt tapasztaltuk meg, hogy milyen jótékony hatású az, ha többen -gyógyulni vágyók- összeállnak egy csoportba és a reggeli vagy esti időszakban együtt gyakorolnak.

Így lehetővé vált, hogy 11 napos kintlétünk során senki se lett beteg, pedig a Nagy Fal megmászása és a Ming sírkamrák többemelet mélységű járataihoz való leereszkedés nagy fizikai próbatételt jelentett, mindjárt a harmadik napon.

Ami még különös odafigyelést jelentett és jelezte, hogy meghívóink küldetést szánnak nekünk az az, hogy útravalónak a következőt kérték. Hazatértünk után, az előrehaladásunkról -az ő általuk adott mellékleten- beszámolván, ha valaki változást érez az egészségi helyzetében jelezze vissza nekik. Továbbá, amint lehetőségünk engedi, kezdjük el továbbadni, tanítani mindenkinek ezeket a meridián gyakorlatokat. A magyar egészségügy mostani orvost és beteget egyaránt kiszolgáltatottá tevő állapotában úgy gondoljuk, hogy ez erkölcsi kötelesség. Indulójuk szövege szerint: “3-1-2 ne hagyd el magad, vedd kezedbe saját sorsodat. Életed így meghosszabbítod, betegséged magad gyógyítod. Rajta hát, add tovább, szeretettel add tovább ezt a nagy csodát. Száz évig élj!”

Természetesen több kérdésre kitért még az előadónk. Élő példákat hozott a magasvérnyomás, az időskori cukorbetegség, a szívkoszorúér-betegség, a reumás izületi bántalmak köréből.

Vegyük most sorra a gyakorlatokat!

Első az akupresszúra. A “3” arra utal, hogy három meridián-ponton akupresszúráznunk kell magunkat

Erröl a három pontról lesz szó a következőkben. A Vastagbél-4 -es pont, a kézfej háti oldalán található, a hüvelyk és mutatóujj kézközépcsontjai találkozása előtt. Ezt a pontot a fej területén lévő problémákra masszírozzuk elsősorban, úgy, hogy a másik kezünk hüvelykujjával nyomjuk ahogy a z ábra mutatja. Napi 3-5 perc masszázs elegendő, ahhoz, hogy ne legyen fej- és torokfájásunk, látás- és hallásproblémánk, allergiás orrfolyás (szénanátha), arc- és homloküreg-gyulladásunk. Ezeken túl, mint a Vastagbél-meridián pontja,hasznos a székrekedés és más vastagbél-problémák megelőzésében, az immunrendszer működésének erősítésében és nem utolsó sorban -mivel a tüdő-működésre is jó hatású- a dohányzásról való leszokás könnyítésében is.

A második, a Szívburok-6 -os pont, aminek a helye a tenyéroldali csuklóredő közepe felett 3 ujjal, a két hosszú ín között van. Ezt is a másik kéz hüvelykujjával célszerű massszírozni 3-5 percig. A hagyomány szerint, mivel a szívburok “védi a szívet” , ez a pont a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzését szolgálja elsősorban, úgy, hogy naponkénti masszázsával elkerülhető a szívizom-elhalással járő koszorúér szűkület éppúgy mint az érszűkület. Nemcsak az artériák falában lévő símaizom lazításával hat, hanem a hörgőket, azaz a légutakat is tágítja tüdőbetegség, asztma, stb. megelőzésére is. Úgy mondják, hogy minden panaszra jó, ami a rekeszizom felett, a mellkasban jelentkezik. Általános símaizom-lazító hatásánál fogva a hasi szervek görcoldására (gyomor-, egegörcs, stb.) oldására is jó. Végül, de nem utolsó sorban itt kell szólnom arról a kínai orvosi tételről, hogy a szív a lélek székhelye . Ebből következik az általános nyugtató hatása, hiszen jó álmatlanságra éppúgy, mint olyan neurológiai és pszichiátriai kórképek megelőzésére és gyógyítására is, mint az epilepszia és a depresszió. Előbbi esetben hatását azzal magyarázzák, hogy oldja az agyi epilepsziás gócban az érgörcsöt ezzel szüntetve a roham kialakulását okozó agyi oxigénhiányt. A Szívburok meridián a régiek szerint ” a lazítás ellenőre”. Ne felejtsünk el tehát lazítani legalább egyszer naponta ennek a pontnak a masszírozásával.

A harmadik pontunkat a lábszáron a térdkalács alsó szélétől négy ujjnyira, a sípcsont élétől egy hüvelykujjnyira kifelé, oldalra, az ábrán látható helyen találjuk. Itt, mint a másik két pont esetében is a szaggatott vonal a meridiánt jelöli, ez esetben a Gyomor-36 -os pontról van szó. A pont, a meridiánja alapján a gyomorral áll elsődleges kapcsolatban, de általánosítva elmondható, hogy minden belső szervünkkel, ami a rekeszizom alatt található. Csak felsorolva: gyomor- és nyombélfekély, reflux-betegség (gyomorsav-túltengés), étvágytalanság, vagy éppen elhízás, húgy- ivarszervi megbetegedések (pl. időskori impotencia-problémák), stb. A szóbanforgó gyomor-meridián végigfut a lábon egészen a második lábujjunk körméhez. Ezzel magyarázható, hogy a pont naponkénti 3-5 perces masszírozásával fokozzuk az állóképességünket is, mint mondják, felér egy kocogással. Ez a pont a kínai hagyomány szerint ” a hosszú élet pontja “.

Nincs az a kínai család, ahol ne lenne hagyomány ennek a pontnak a megtanítása már gyermekkorban, hiszen az igazi egészségmegőrzést már a gyermekkorban el kell kezdeni. Így elősegíti a gyermekek testi-lelki fejlődését, segíti a szervezet ellenálló-képességének csúcsra járatását (un. “immun-pont” éppúgy, mint a Vastagbél-4). Fokozza a gyomorfal kiúrítő irányú mozgását innen van nemcsak a fogyasztó hatása, hanem hányinger szüntető hatású is. Csökkenti illetve megelőzi a magasvérnyomást. A gyomor-meridián az arcról indul, a látásélesség megtartásában, a szembetegségek megelőzésében is nagy a szerepe. Ha valakinek reggel, a tükör előtt lepedékes a nyelve, ezt a pontot masszírozva a gyomorműködése javulni fog. Jótékony hatású még kismamák tejmennyiség-fokozására is.

Összegezve tehát a felsorolt három pont masszírozása egész testünkre jótékony hatású. Kipróbálásra javasolom valamennyi olvasónak. Legyenek kitartóak és az eredmény nem marad el. Ne feledjék a fenti jó hatások egyúttal mellékhatások nélkül érhetők el. Talán egy kivétellel: kismamák a Vastagbél-4 pontot inkább ne masszírozzák.

A “3-1- 2” elnevezésből a légzés és a fizikai mozgás (“1” és “2”) még hátra van. Ezekkel fogunk most megismerkedni. Az “1” a hasi légzésre utal.

A hasi légzés igen fontos az egészség megőrzése szempontjából. Kinaiul belső helyreállítási technika a neve. Lehet kinyújtózva fekvő helyzetben vagy egyenesen ülve is végezni.A köldök alatt középen található pontra vagy inkább tájékra koncentrálunk, melyet kínaiul Qi tengerének hívnak. Két ujjnyira találjuk a köldöktöl lefelé és befelé. A Qigong gyakorlók Dantien néven ismerik ezt a helyet, ami fontos belső erőközpont.

A gyakorlat ábrán látható kivitelezése során a mellkas nem tágul és a légzésszámot olyan alacsonyra vesszük, hogy az még kényelmes legyen. Ez azt jelenti, hogy eleinte percenként tízszer lélegzünk, majd később ezt a számot 4-5 -re csökkentjük. Mialatt az orrunkon keresztül belélegzünk egyidejúleg elképzeljük, hogy a friss levegő a köldök alatti erőközpontba áramlik. A belégzés alatt a hasizmok lazák, az alhas lassan fújódjék fel. Aztán rövid szünet, majd a levegőt lassan, szájon át kell kifújni. Kilégzéskor a hasizmot húzzuk be, amennyire lehet.

Fontos, hogy a légzést természetes módon végezzük, minden eröltetés nélkül. Az sem baj, ha esetleg a végén álomba szenderülünk. A legfontosabb az, hogy mindennap végezzük, mert ha valami egyszer a szokásunkká válik, az természetes lesz számunkra.

De mi az a nagy előny, amiért ezt az egyszerű légzési módot annyira javasoljuk naponta végezni?

A lényeg, hogy kilenc energia-vezeték, un. meridián fut végig az alhason. A gyomor, a lép, a vesék és a máj meridiánjai duplán szimmetrikusan haladnak, míg középen a Befogadó.vezeték halad.

A következő ábra szemlélteti a meridiánok haladását. Az oldalt legkivülre kanyarodó máj-meridiánt ne keressék, mert nem fért rá ezen a képen. (Ezért szokás a meridián térképeken oldalnézetet is rajzolni.)

A kínai orvoslás elmélete szerint a máj meridiánja az ingerlékenységért felel, a méregtelenítéssel összefüggésben sok vér tárolására képes és beszabályozza a vérnyomást. Kiegyensúlyozottá tesz.

A lép és a gyomor meridiánjai -ha kiegyensúlyozottak- a jó emésztést biztosítják. Sőt rugalmassá teszik az izomzatot, meggátolják az ödémásodást, szabályossá teszik a női ciklust, és a lép “a helyén tartja” a belső szerveket. A vesék tárolják a velünk született energiát, felelnek a fejlődésért, a fogakért, a csontok szilárdságáért és az agyműködésért. Innen a régi mondás: “A vesédbe látok.” Más szóval ismerem a rejtett gondolataidat is. A befogadó vezeték a yin energia tengere, olyan pontokat sorakoztat fel, amiken keresztül táplálja a szervezetet, jó hatású a szívre, és minden más belső szervünk működésére.

A hasi légzés folyamán a hasizmok mozgása aktiválja a fenti kilenc meridiánt, feloldva a test és az elme szorongásait. A velünk született és a szerzett qi (ejtsd: csi) és a vér áramlását javítva relaxáló hatású és tartósan csükkenti a magas vérnyomást. Ebben külön szerepe lehet a köldök alatti Dantien központnak, melyet a test és a lélek megtakarított életenergiája fő tároló helyének tartanak. Az erre való koncentrálás tehát nemcsak a gondolataink elcsendesítéséhez vezet, hanem az energiáink így gyorsabban visszatérnek.

Ezért mondják, hogy a hasi légzés a már tárgyalt három pont masszírozása mellett a meridián-gyakorlat egy másik, nagyon fontos technikája. Folyamatos gyakorlása megteremti az egészségmegőrzés másik fontos feltételét.

A “2” a lábak tudatos edzésére utaló tornagyakorlatra vonatkozik, mivel két lábunk van

Különösen a középkorú és korosodó olvasóinknak ajánljuk a fizikai gyakorlat tudatos végzését. “Legyen naponta legalább egyszer verejtékes a homlokunk!” -tartja a régi mondás. Van aki a szabad levegőn végezhető futást vagy úszást választja. A kínaiak a szobában végezhető tevékenységként a guggolás és a felállás ismételt végzését ajánlják. Guggoláskor a lábak legyenek válszélességben, lábfejek párhuzamosan és a karok mellmagasságban előre. A tenyerek leguggoláskor lefele mutatnak, és kilégzünk, amikor leguggolunk. Belégzéskor egyenesedünk fel, ekkor a tenyerek már felfelé fordulnak, mintegy megmerítve tenyerünkbe a föld-energiát. Legalább harminckét guggolás ajánlott egyszerre, úgy végezve, hogy a sarkunk a földön marad leguggoláskor is.

A testgyakorlás mennyisége a sebesség növelésével és az ismétlésszámmal szabályozható. A mozgás tényleges időtartama ne legyen hosszú, guggolásra öttől tíz percig terjedő időtartam bőven elegendő. A testgyakorlatnak akkor megfelelő a szintje, ha a pulzusszám jelentősen megnő és a gyakorlat végeztével verejtékezünk is. A legfontosabb az, hogy naponta gyakoroljunk, jó levegőn, nyitott ablak mellett. Ha szokássá alakítjuk, mindennapi életünk részévé válik.

Ezzel a három gyakorlattal a kínaiak ezrei hisznek az egészséges, hosszú életben. Miért ne kövessük mi is a jó példát, hiszen náluk hagyomány volt az orvost addig fizetni, amig az emberek, a páciensek egészségesen maradtak.

Szerző: Dr. Eőry Ajándok háziorvos, természetgyógyász